נעים בנועם

חווה אקולוגית במושב נועם, ליד קריית גת

המקום שואף לפשטות - אקולוגיה וקיימות.

קבוצת וואטסאפ שקטה – עידכונים על אירועים שיהיו בחווה 

תמצית מהות המסגרת בחווה

חזון המסגרת מתמקד ב- 2 תחומים: אקולוגיה וקיימות.

המסגרת בחווה שואפת להיות כמה שיותר קרובה ליישום מלא של כל אחד מהתחומים:

עוד על המסגרת

אם את/ה מרגיש/ה שאין לך יותר מדי משמעות בחיי היומיום הלחוצים / בבדידות / במרדף אינסופי אחרי כסף / בדאגה קיומית - המקום הזה עשוי להיות בשבילך.

המקום שואף ליצור קהילה מכילה לאנשים הרוצים לחיות חיים אלטרנטיביים –חיים ידידותיים לסביבה ופשוטים יותר, כמו פעם.

המקום יכול להתאים למי שמעוניין לחיות בצורה פשוטה יותר, מקורית יותר, קרובה יותר לטבע, שמסוגל ומוכן לראות ולהנכיח את הפער של החיים המודרניים לחיים של פעם, למה שהוא המבנה הפיזיולוגי שלנו – הצורך בשמש, אוכל בריא, חיכוך עם קרקע, צומח ובעלי חיים.

כמה מאיתנו מרגישים שהחיים המודרניים לא ממש בריא, לא נכון לנו, חסר, מבקש להתחבר, להיפגש, להרגיש?

הכלל המנחה בחווה הוא חיים עפ"י עקרונות הפרמקלצ'ר - אורח חיים בר-קיימא, עם כמה שפחות תלות בסביבה החיצונית הרחוקה.

פרמקלצ'ר היא גישה חקלאית, שיטת תכנון סביבתי ופילוסופיה צרכנית המבוססת על תחזוקה של מערכות יצרניות בנות-קיימא הפועלות באמצעות משאבים זמינים בסביבה הטבעית המיידית. חוקי היסוד של שיטת הפרמקלצ'ר הם הגנה על כדור הארץ ושמירה על זכותם של כל היצורים החיים בהווה ובעתיד להשתמש במשאבי הטבע.

חקלאות בת-קיימא (מאנגלית: Permaculture; הלחם: Permanent Agriculture) או בעברית תַּרְבּוּת עֵדֶן.

מקור: וויקיפדיה – עוד כאן.

"ייחודה של שיטת הפרמקלצ'ר בכך שהיא מציעה פתרונות אישיים ומעשיים לבעיות מקומיות ועולמיות".

קצת על המקום

אנו חיים במרחב של 6 דונם. נכון לדצמבר 2022, אנו 3-4 אנשים – כאשר לכל אחד יש את המרחב ואת הציוד האישי שלו. חולקים מטבח, שירותים ומקלחת (פירוט ב'על החיים בחווה').

המסגרת מאפשרת ערבות הדדית, אוכל בריא, חשיפה לטבע, עבודת צוות ועבודות יחיד.

ההסדר הכלכלי שעומד מאחורי חיים כאלה הם כ- 4-5 שעות עזרה בחווה ביום ללא הוצאות מחייה.

בין האפשרויות יש טווח אפשרויות ודינמיות (פירוט ב'איזון בין חופש לעבודה').

החיים בחווה לא מצריכים מערכת עם חוקים רבים ונוקשים, אלא ללמוד כיצד ניתן לחיות ביחד בהרמוניה אחד עם השני, מה הם כוחות הטבע ואיך אנו יכולים לנתב אותם לכיוון שיטיב עימנו ועם הסביבה.

אנחנו חוות 'נעים בנועם' ולא 'חוות נועם'. השנייה היא חווה לאירוח במצפה רמון. אנחנו נמצאים במושב נועם, ליד קריית גת. פעילותינו היא גם אירוח, אבל בעיקר פעילות אקולוגית.

"החזקים מכל הלוחמים הם זמן וסבלנות"– לאו טולסטוי

איזון בין חופש לעבודה

צורת ההתנהלות בחווה היא כזאת המאפשרת חופש ועזרה בחווה ודינימיות בין השניים. העיקרון מבוסס על התנדבות מלאה (כ- 5 שעות ביום) או תשלום והחזר ע"י עזרה בחווה.

כחלק מהבנת האחר 'נעים בנועם' מאפשרת לכל אחד ואחת, עד כמה שניתן, לבחור כמה זמן להקדיש לעזרה בחווה ובאילו מטלות לעסוק, במסגרת מה שמועיל לחווה.

ב- 1 וב- 15 לכל חודש נגבים 1,000 ש"ח וכדי להחזיר אותם נותנים עבודה לפי לוח המטלות. כל שעה נחשבת 15 ש"ח. בסוף היום מפרטים לאחראי מטלות איזו מטלה עשית וכמה זמן זה לקח.
ניתן לחלק את השהות בחווה ל- 4 אפשרויות עם דינמיות ואפשרות מעבר ביניהן.
בכל האפשרויות כלולים מקום לינה, אוכל, חשמל, מים, מקלחת ושירותים משותפים (פירוט על המרחבים המשותפים ב'על החיים בחווה').

על החיים בחווה

קצת על המגורים

יש 2 מקלחות – אחת אקולוגית, בה המים מחוממים מקולט שמש והמים המשומשים יורדים להשקיית הצומח. השנייה רגילה, מים מחוממים מדוד חשמלי ויורדים לביוב כמו בבית. נעדיף את השימוש במקלחת האקולוגית ובשימוש ממועט בסבון.

יש 2 שירותים – אחד שירותי קומפוסט ואחד עם מים שמוזרמים לביוב, כמו בבית. נעדיף את השימוש בשירותים האקולוגיים, בהם אנו מחזירים לעצים את החומר המקומפסט, לאחר כשנה.

השירותים והמקלחת האקולוגיים יותר קרובים למגורים, כך שזה עוד סיבה טובה להשתמש בהם.

חשמל במגורים – מגיע ממערכת סולארית ומשמש לתאורה וטעינת USB. יש גם שקעים ל- 220V.

מרחב מגורים – יש מקומות צנועים ללינה ולציוד אישי.

Wi-Fi – על אף שנרצה להפחית את כמות הקרינה, יש לנו אינטרנט מרשת סלולארית (30Mb/s), המגיע לרוב אזורי החווה. לצערינו אין לנו כרגע חיבור קווי לאינטרנט.

איפה ישנים?

לכל אחד יש את המרחב הפרטי שלו – בקראוון או בדום (אוהל עם שילדת פלדה).

יש המעדיפים אוהל טוב, מאוורר ומקורה, עם מקום לציוד, שזו גם העדפה טובה לצורת חיים אקולוגית.

המקום מאפשר ניהול חיי זוגיות.

מה עושים בחווה?

חברי החווה מתעסקים בטיפול שוטף במטבח ובמוצר הדגל שלנו – שבבי עץ, רסק גזם שתילי בננות ועוד. לעיתים מתעסקים בטיפוח החווה ובפרויקטים חד פעמיים שיש להם קשר לאקולוגיה ולקהילה – דוכני צ'אי שופ בפסטיבלים שונים, עם תוצרת מהחווה.

ישנו לוח מטלות בו מפורטות מטלות שוטפות ומטלות חד-פעמיות (לחץ כדי לראות).

אפשר גם להתעסק, שלא במסגרת המטלות, באמנות, בקריאת ספרים, ביוגה או כל דבר שיסב לבנאדם רוגע ואושר.

פעם בשבוע נפגשים לשיחה של הודעות ותיאום מטלות ועשויה להיות דינמיות בחלוקת המטלות.

מה גדל בחווה?

עצי פרי (משמשים, שזיפים, בננות, תותי עץ, נקטרינות, אגסים, תפוחים ועוד),
ירקות (פעם הייתה כאן רשימה של ירקות אבל כרגע אין מי שידאג לטפח את הגינה),
תבלינים (לואיזה, שיבא, זעתר, מרווה, נענע, רוזמרין, לוונדר, גרניום לימוני, עשב לימוני ועוד).
יש המון זרעים של המון ירקות וצריך עוד כוח אדם כדי לארגן את המקום שיצמיח עוד דברים.

מה אוכלים?

סלטים, מרקים, תבשילי ירקות, דגנים, קטניות ובגדול – כל אוכל פשוט, קל להכנה ובריא. משתדלים להשתמש בכפחות שמן מבושל. התזונה היא טבעונית וכך גם התיקצוב, אך אין אנו כופים תזונה מסוימת – מי שרוצה שיהיה לו מרכיבים לא טבעוניים יכול לקנות לעצמו. התיקצוב הוא לחומרי גלם בעיקר, והעדיפות היא לחומרי גלם שיש לנו הרבה מהחווה או מהשוק המקומי.

איזה חיות יש?

ברווזים, תרנגולות, כלבים וחתולים. יש גם חיות בר כמו צפרדעים, קיפודים ועוד.

מידע מקדים

קבוצת וואטסאפ שקטה – עידכונים על אירועים שיהיו בחווה 

חיי הקבוצה מתבטאים בחיי חברה בין האנשים המתגוררים בחווה עם אפשרות לערבות הדדית. אין המסגרת מתיימרת להיקרא "קהילה" כי כל אחד מבין את המושג בצורה אחרת. אנחנו לא בשיתופיות מלאה וגם לא במצב ללא היררכיה. ניתן לומר שיש היררכיה מעגלית. השאיפה היא שיהיה אחראי לכל תחום וקבלת החלטות תהיה משותפת, בה אנו מוצאים ומתמקדים בחיפוש אחר שיתוף פעולה.

מנהל המסגרת

אני אודי, נודלתי ב- 1988 בירושלים.

את תחילת חיי העברתי בחולון-ת"א ומילדות היה לי חיבור לטבע ולאיכות הסביבה, אבל זה נזנח עם השנים בגלל לימודים, צבא ואח"כ עבודה.

אחרי שיחרורי מהצבא עבדתי כעצמאי בתחום הצילום, מדיה ופרסום. אך כשהעבודה התחילה להיות לוחצת וחסרת כל מגע עם הטבע נוצר בי לחץ וחלון הזדמנות לנסוע לכנס קהילות אקולוגיות.

בכנס ב- 2014, שהתקיים באדממה (חווה אקולוגית לשעבר), הכרתי אנשים שהתגבשו על רעיון של קהילה נודדת על אופניים. יצאתי איתם למסע בין בדרום הארץ ואהבתי מאוד את הרעיון סביב צמד המילים "קהילות" ו-"אקולוגיות", מתוך כך שהוא משלב ערכים של חברה בריאה ושמירה על הטבע.

מאז חזרתי ושבתי, חצוי בין העולמות, מהעולם המודרני-קפיטליסטי הלוחץ לחיים הפשוטים, עד שהתגבשתי אידיאולגית. ב- 2019 נוצר לי שוב חלון הזדמנות לעשות צעד, הפעם מלא ואמיתי, אחרי מיצוי והבנה של המציאות כפי שאני חווה אותה כיום.

בספטמבר 2019 יזמתי את הקמת המסגרת. לאחר כשנה, כשהתגבשנו לקבוצה גדולה קראנו לה 'נעים בנועם'. מאז עברו בחווה אנשים רבים * וחוו את חיי הקיימות כפי שהייתי שואף שיהיו בחיים כדי ליצור מציאות מטיבה עם הסביבה.

שאיפתי להקנות לאנשים מודעות וידע לגישות חיים אקולוגיות, ליצור עולם בריא וירוק יותר, לשבור את המגמה הרווחת שכיום אינה יכולה להיות ברת-קיימא וליצור מציאות אלטרנטיבית מקבילה, ברת-קיימא, שיודעת לכבד משאבים ולנצלם עד תום, ביעילות ובחוכמה, על מנת לצמצם את דריסת הרגל האנושית בטבע.

* נכון לדצמ' 2021 מעל 250 איש בטווח של ימים בודדים ולמעלה מ- 70 איש בטווח של שבוע ומעלה.

שאלות ותשובות

להלן רשימה של שאלות שנשאלתי (אודי). ריכזתי כאן תמצית של כל התשובות לכל השאלות שמתעוררות לפני ואחרי ההגעה.

כן, כל עוד הם מסתדרים עם כלבים אחרים ועם הברווזים. צריך לזכור שיש בחווה קרציות ופרעושים וצריך לבוא עם אמפולה או כל אמצעי שיספק מניעת גירודים לחיה.

כן, אפשר לשלב עבודה או חוגים או כל דבר, פשוט אם מחסירים יום ושעות עבודה אז מפצים על כך בתשלום.

זו חווה שהתנדבתי בה בעבר, זה בחלקת אדמה במושב – לא גדול מדי ולא קטן מדי. חווה שמגדלים בה פירות, ירקות, עצים נדירים ותבלינים. יש בנחלה 2 בתים מושכרים ומקומות מגורים למתנדבים.

לובשים ביגוד פשוט, מה שרוצים. לעבודה עם כלים מאסיביים יש לנעול נעליים סגורות ורצוי מכנס ארוך. 

זה תלוי ביכולות של כל אחד שמגיע, יש כל מיני עבודות. העבודות הקבועות שכל אחד יכול לעשות בכל זמן זה ריסוק גזם ועישוב. מלבד זה יש הרבה דברים שצריך בהם עזרה כמו כל המטלות השוטפות שמפורטות כאן.

כל אחד קובע לעצמו כמה זמן הוא רוצה לעבוד. ברגע שאנחנו יודעים כמה זמן הבנאדם רוצה לתת ביום נתאים לו עבודה שרובן מפורטית ברשימת העבודות הקבועות. נגדיר באיזה שעות הוא רוצה לעבוד וככה נעשה התאמות ולו"ז יומי.

אנחנו מספר קטן של אנשים קבועים, ועוד מתנדבים ואורחים שבאים והולכים.

עבודת חקלאות לגידול של אוכל אורגני – במקום שימוש בריסוס כימי וגידולים במאסות גדולות – גידול משולב של גידולים שיוצרים חוסן אחד לשני וההדברה נעשה נעשית בצורה ביולגית או ע"י ריסוס עם חומרים טבעיים שמרחיקים חרקים ולא מסבים נזק לאדמה או לצומח.

סופ"ש בגדול זה זמן חופשי לעשות מה שרוצים – כל דבר שאפשר לעשות במושב בלי שיסכן או יפריע למישהו. אמנות (פיסול, ציור, צילום…), הכנת אוכל טעים ובריא, מדיטציה, יוגה בשקיעה, לשחק עם החיות, לנסוע באופניים, לטייל, להתבודד, לקרוא ספר (יש במקום המון ספרים) והרשימה עוד ארוכה.

השראה לפיסול: "5 min craft"

השראה להכנת אוכל טבעוני טעים: 'נטלי אביב' ביוטיוב

המושב הוא דתי-מסורתי. הדבר שזה אומר לגבינו זה לא להפעיל מוזיקה חזקה ומכונות בשבת. יש כריזה לפני כניסת שבת. אפשר לנסוע במושב בשבת, אבל רצוי שלא כדי לכבד את התושבים ששומרים שבת.

כן, אין בעיה לשמור שבת ויש בית כנסת של המושב. לא עובדים בשבת ויחסית שקט במושב בשבת. יש לנו פלטת שבת לאוכל, רק עניין הכשרות הוא עניין אישי שצריך להסדיר באופן פרטני ועשוי להיות בעייתי תיפעולית במטבח המשותף. שימוש בכלים חד-פעמיים כדי לממש עקרונות כשרות לא אפשרי אצלינו.

מקבלים את מי שיכול לתרום ולהיתרם מהמקום. מי שלא משתלב באורח החיים או עושה בעיות – רב עם אנשים, או לא תורם את חלקו ייאלץ לעזוב. לא נקבל מטיפנות או מסיונריות לדתיות, לטבעונות או לשאיפה פוליטית. כל אחד רשאי לומר את דעתו אבל לא להטיף.

האידיאולוגיה שלנו היא להיות ידידותיים לסביבה – אבל לא בצורה מטיפנית.

במימון אישי. זהו מימוש חלום אישי מזה שנים רבות.

המקום בבעלות של מישהו שהתנדבתי אצלו במסגרת המסע שעשיתי ב- 2015 ולאחר מכן התנדבתי שוב בשנים שונות לפרקי זמן קצרים. ב- 2018 בעל החווה היה צריך לעזוב לצפון ובספטמבר 2020 הגעתי ומאז אני אחראי על תחזוקת המקום.

 אין הגבלת זמן עקרונית. מתחילים עם שבוע נסיון, וכל עוד הכל מתפקד כמו שצריך אפשר לשהות, אך אין הבטחה או חוזה לשנים. יש צורך בהדדיות של הבנאדם ביחס לתמורה שהוא נותן למקום.

המקום הוא יוזמה פרטית עם היגיון עסקי מאחוריה, אין מדיניות פרטיות שהחברים צריכים לחתום עליה או משהו ממסדי, זהו לא מוסד רפואי. אבל פרטיות הוא כן נושא שצריך לכבד.

לגבי המרחב הפרטי וציוד – לכל אחד יש את הפרטיות שלו, את המקום לציוד האישי שלו.

אין הגבלה על עישון כל עוד זה לא מפריע לאנשים או נוגד עניינים חוקיים.
גידול של צמחים שמנוגדים לחוק לא יהיה אפשרי.

למה חיים אקולוגיים?

החיים בעיר גוררים לעיתים תופעות שגובות מחיר נפשי גבוה. מסיבה זו ישנו שוק שלם של מטפלים, שיטות טיפול ואימון – הכל כדי לטפל בתופעות הלוואי של החברה המודרנית.

הישרדותו ופריסתו על פני זמן של אדם אינו נמדד בהכרח בחוזק אינטלקטואלי או פיזי, אלא ביכולת להתאים עצמו לסביבה המשתנה בקצב מהיר מכפי שיכולנו לדמיין.

תופעות הלוואי והפגימות בחיים המודרניים מתבטאים בתחומים רבים שהולכים ומחריפים: ניכור, תחרותיות – לעיתים חסרת בקרה, חוסר צדק, עיוורון לזולת, שימור הפערים, התנשאות, פגיעה בטבע, פיתויים רבים והלך רוח צרכני ובזבזני. 

במקום נסיונות נשנים לתקן משהו שהחל להצטיין בפגימותו – לפעמים עדיף להחליף במשהו אחר, שפעם עבד והוכיח את עצמו כמודל לחיים טובים.

"העתיד מתחיל היום.
לא מחר."
– אפיפיור ג'ון פול השני

התחשבות בקושי נפשי

שואפים לעשות פעם בשבוע סדנא / מעגל שיתוף, לתמיכה, לפריקת מתיחויות ולערבות הדדית עם מינימום 5 משתתפים.

מלבד זאת, היכולת של כל אחד לקבוע עבור עצמו מתי לעבוד וכמה, עפ"י עקרונות העבודה, מאפשר לכל אחד לבצע התאמות עבור עצמו לפי היכולות שלו. פיצוי עבור שעות חסרות יכול להתבצע מקצבה חודשית בלי חריגה ממנה. קצבה של 2,000 ש"ח בחודש יכולה להספיק כדי לחיות במקום בלי לעבוד, שיכלול את כל הוצאות המחייה.

"ליפול על הקרשים, זה לא סוף העולם. החוכמה היא…
לקחת את הקרשים ולבנות מהם סולם."

יצירת קשר

ניתן להשאיר פה פרטים ואחזור בהקדם:


או:

[caldera_form id="CF5b1e82db1dbb0"]

נשמור על קשר 🙂

במידה והרעיון מצא חן בעיניך אבל המיקום או אופי המקום לא מתאים לך אפשר גם להיכנס לאתרים הבאים ולמצוא חוות אחרות:

להשראה: